Vltava pod Karlovým mostem v Praze.

Leden 2019 nebylo nejlepší období pro měření georadarem na Vltavě. Akce však byla spojena s archeology - potápěči, kteří právě v zimních měsících mají pod vodou nejlepší viditelnost. Hledají se základy pilířů Juditina mostu z 12. století nebo alespoň to, co z nich zbylo. Prý to tím georadarem jen tak zkusíme, jestli tam bude vůbec něco vidět. Potápěči vymezili bójkami prostor asi 50 x 30 m a ten jsem měl prohledat. Byl tam docela silný proud, tak jak to provést, když ty měřené profily měly být rovnoběžné asi 1 m od sebe  a ještě k tomu ve dvou kolmých směrech? To si mohu dovolit možná na rybníce na stojaté vodě a v létě, ale tady? Po proudu a proti proudu by to snad šlo tahat za provázek, ale kolmo ke směru toku a co když mi provázek vypadne z ruky? Tak mám po.... Když jsem georadar dal do člunu, zjistil jsem, že se tam už nevejdu, takže odveslovat to také nepůjde. Konečně přišel spásný nápad, přivázat člun s georadarem k většímu člunu s motorem, který tam byl k dispozici pro potápěče. Případné odrazy od kovových částí velkého člunu snad v radarogramech odfiltruji. Vidina, že se budu jen tak vozit po Vltavě a mačkat tlačítka s ovládáním, nakonec zvítězila. Vždyť to bude jen pár profilů na zkoušku. Ale ouha. Do člunu si přisedl i archeolog p. Starec. Radarogram na monitoru byl velmi dobře čitelný, byl vidět průřez dnem, vrstvy bahna, kamenité terasy a v nich i velké balvany. Evidentně se mu to zalíbilo. Tak se pojedeme podívat na protější břeh, a tady to trochu prohledáme, a tady kolem těch pilířů to je zajímavé, vemte to tam ještě jednou...Nakonec došlo i na vyznačenou plochu. Kormidelník byl výborný a tak se podařilo změřit v určitých rozestupech profily i kolmo k proudu Vltavy. Na vodě jsme byli 3,5 hodiny, teplota pod nulou a foukalo tam. Končili jsme za tmy s příchodem sněhové vánice. Změřilo se 4.575 m profilů. Kdo to bude vyhodnocovat?

Zde je trajektorie profilů podle bodů z GPSky na georadaru Roteg.

 

Profil napříč Vltavou.

Objekty vystupující nad profil dna.

Odrazy od větších objektů ve střední části radarogramu.

Mezi tím, co jme měřili, archeologové - potápěči prohledávali dno i s pomocí detektoru kovů. Lovili zajímavé věci. Často peněženky, kabelky, klíče od aut i od bytů. Až tu budou archeologové znovu tak za 500 let zdalipak přijdou na to, proč jsme házeli klíče a peněženky do Vltavy?

Tak georadarem jsme naměřili spoustu profilů, téměř 1 GB dat. Měřilo ses anténami 300 MHz. Průnik signálu pod dno byl 1-3 m, záleželo to i na hloubce dna. Pro hlubší dosah by bylo možno použít antény o délce 1 m s frekvencí 150 MHz, uvidíme jestli bude další test. Před archeology je teď nelehká práce. Na radarogramech vyznačit plochy např. od velkých kamenů, zanést je do plochy podle dat GPS a třeba se podaří najít místo, kde stál nějaký pilíř Juditina mostu. Hodně štěstí a trpělivosti.

P.S.

Točila to i Česká televize, ale že tam bude i georadar Roteg, to jim zcela uniklo  :-) .

A vánice na závěr.